0

Rritja e madhe e rasteve me Covid-19, Qeveria ka urdhëruar mbyllje totale.

Të gjithë në Angli duhet të qëndrojnë në shtëpi, përveç për arsye të caktuara, si shkak i masave të reja që fillojnë në mesnatë, ka njoftuar Boris Johnson.

Të gjitha shkollat dhe universitetet do të mbyllen dhe do të kalojnë në mësimin në distancë deri në mes të shkurtit.

Në një adresim televiziv, Kryeministri i nxiti njerëzit të ndiqnin rregullat menjëherë pas rasteve të rritura me Covid-19.

Ai tha se ata që janë në katër grupet kryesore të përparësisë do të marrin një dozë të parë vaksine deri në mes të shkurtit.

Duke folur nga Doëning Street, Johnson tha se javët në vazhdim do të ishin “më të vështirat deri më tani”.

Por ai shtoi se beson që vendi po hynte “në fazën e fundit të luftës”.

Skocia më parë lëshoi një urdhër për qëndrim në shtëpi dhe u bashkua me Uellsin në mbylljen e klasave për shumicën e nxënësve.

Ekzekutivi i Irlandës së Veriut po takohet gjithashtu për të diskutuar masat e reja të mundshme.

Të hënën, Britania e Madhe regjistroi më shumë se 50,000 raste të reja të konfirmuara Covid për ditën e shtatë me radhë.

SHPËRNDAJE