0

Tiramisu me banane: Kremoze dhe shumë e shijshme, vështirë se mund ta harroni.

Kombinimi i bananes dhe kokosit do t’ju bëjë që sërish ta kërkoni

Përbërësit:

– 4 banane; 500 g djathë maskarpone; kripë sa mund të kapet me gishta; 80 g sheqer pluhur; 3 vezë; 1 paketim sheqer vaniljeje; 2 paketime biskota; ¼ e litrit qumësht kokosi; ¼ e litrit liker kokosi.

Përgatitja:

Tundni vezët, sheqerin, kripën dhe sheqerin e vaniljes dhe shtoni tretjen e shkumëzuar.

Shtoni djathin maskarpone lugë pas luge.

Përzieni qumështin dhe likerin e kokosit dhe në të njomni mirë biskotat.

Radhisni në tepsi apo në gota për desert me krem pastaj bananet e prera në feta.

Shtresa e fundit le të jetë kremi.

Tiramisun futeni në frigorifer që qëndrojë gjatë natës.

Qiteni desertit pluhur kakaoje.

SHPËRNDAJE