0

Supa më e mirë me domate që e keni provuar ndonjëherë: Ky është përbërësi sekret i Jamie Oliverit, i cili çdo gjë ndryshon.

Kuzhinieri i famshëm në versionin e tij të supës me domate i shton djathin e famshëm italian…

Përbërësit e nevojshëm:

– 1 qepë e vogël; 1 kg domate; ½ filxhan vaj ulliri; 4 domate të thata nga vaji; 1 lugë sheqer të kafenjtë; 50 g borzilok; 1 lugë e gjysmë uthull vere; 4 feta bukë; 125 g djathë mozzarella.

Përgatitja:

Në furrën e nxehur në 200 gradë Celsius piqni hudhrën dhe domaten, bashkë me një lug vaj, rreth 25 minuta.

Kur perimet të ftohen pak, shtypni me pirun, hiqni luspën nga qepa dhe qitni të gjitha në blender.

Shtoni domaten e thatë, sheqerin, borzilokun, djathin dhe 3 lugë vaj.

Përzieni në blender derisa të përftoni masë të lëmuar.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

SHPËRNDAJE