0

I është dhënë lamtumira e fundit djalit të Nexhat Dacit. Arian Dacit.

Para pak minutash ka përfunduar ceremonia e varrimit të zëvëndësministrit të Diasporës, Arian Daci,i cili humbi jetën ditën e djeshme nga një ortek i borës në Brezovicë.

Varrimi i tij u bë në varrezat e Arbërisë në kryeqytet.

Dacin sot e kanë nderuar krerët më të lartë të shtetit si dhe dhjetëra qytetarë të cilët kanë bërë homazhe në hollin e Kuvendit të Kosovës e po ashtu morën pjesë në mbledhjen komemorative të mbajtur në Teatrin Kombëtar.

Arian Daci, 40-vjeçar, djali i vetëm i Kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, ka vdekur të shtunën në Brezovicë, pas një incidenti që kishte pasur me një ortek bore, gjatë skijimit atje.

Ai la pas vetës gruan dhe dy fëmijë.

Ariani ishte i apasionuar pas skijimit derisa ishte pjesë e organizimeve të tilla në këtë fushë. Daci ishte Zëvendësministër i Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike derisa pas vetes ka lënë dy fëmijë.

Bashkë me Arianin në Brezovicë me rastin e aksidentit ishte me Ardian Bakallin, i cili ka shpëtuar. Për shkak të hetimeve që po zhvillohen në Brezovicë, për dy ditë, është mbyllur pista e skijimit.

SHPËRNDAJE