0

Kjo është ëmbëlsira më e thjeshtë në botë: Shija është fenomenale.

Jemi befasuar se si e kemi bërë këtë recetë:

Nevojiten:
5 vezë; 5 lugë sheqer; 5 lugë miell; 2 lugë kakao; 1 qese pluhur për ëmbëlsira; 500 ml qumësht.

Për shtojcë:
250 g sheqer; 500 ml ujë; Sheqer vaniljeje.

Për fill:
500 ml qumësht; 5 lugë miell; 100 g sheqer; 1 sheqer vaniljeje.

Përgatitja:

1. Tundni 5 të bardhë të vezëve me 5 lugë sheqer, shtoni 5 të verdhë të vezëve, 5 lugë miell, 2 lugë kakao dhe pluhur për ëmbëlsira.

2. Lyeni tepsinë dhe piqeni koren në furrë. Në koren e pjekur qitni shurupin e zier nga 250 g sheqer, 500 ml ujë, 1 sheqer vaniljeje. Të nxehtën në të nxehtë dhe lëreni të ftohet në tepsi.

3. Filli: nga 0,5 l qumësht, 5 lugë miell, 100 g sheqer dhe sheqer vaniljeje zieni me kremin e bardhë. Kur të ftohet, shtoni 250 g gjalpë të përzier me 1 lugë sheqer pluhur. Fillin e bardhë qiteni mbi kore. Sipër fillit të bardhë qitni 3 shtanglla çokollate të shkrirë me pak gjalpë.

SHPËRNDAJE